Profil szkoły Godziny pracy Koncepcja pracy szkoły

Profil szkoły

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach

Profil szkoły

Nasza szkoła jest kontynuatorką tradycji dawnej szkoły podstawowej w Paprocanach tzw. Szkoły Paprocańskiej. Jest silnie osadzona w środowisku lokalnym. Od początku istnienia staramy się zapewnić naszym uczniom jak najlepsze warunki do nauki oraz miłą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Naszą mocną stroną jest właściwa atmosfera i dobre relacje panujące między uczestnikami życia szkoły. Uczymy wrażliwości i otwartości na świat. Prowadzimy liczne akcje charytatywne skierowane na pomoc potrzebującym - pamiętamy zarówno o ludziach, jak i zwierzętach dotkniętych nieszczęściem. Wspieramy liczne fundacje charytatywne, patronujemy miejskiemu schronisku dla zwierząt i przytulisku dla koni. Kształtujemy właściwe postawy proekologiczne prowadząc zbiórkę i segregację surowców wtórnych na dużą skalę.

Dlaczego nasza szkoła?

Budynek znajduje się w spokojnej okolicy. Wokół szkoły rozciągają się ogrodzone tereny zielone oraz wielofunkcyjne boisko i plac zabaw. Charakteryzuje nas indywidualne podejście do każdego ucznia. Tradycją szkoły jest organizowanie imprez szkolnych i pozaszkolnych, m.in.: Festyn Majowy,  Dni Otwarte, wspólne kolędowanie uczniów, rodziców i dziadków, kiermasz świąteczny, a także opieka nad grobami powstańców śląskich i żołnierzy września na cmentarzu Stare Tychy.

Oferujemy:

• Oddzielny budynek dla klas 1-3,
  • bardzo dobre warunki lokalowe - wyremontowane i świetnie wyposażone wszystkie pomieszczenia – obecnie w szkole rozpoczyna się remont,
  • dostęp do Internetu w całej szkole, komputery i rzutniki w każdej sali, wiele tablic interaktywnych, także w klasach 1-3,
  • dziennik elektroniczny (bezpłatny i w pełni dostępny dla każdego rodzica);
  • programy dydaktyczno- wychowawcze, które zakładają rozwijanie zainteresowań dzieci z naciskiem na indywidualizację pracy;
  • realizację licznych innowacji, w większości autorstwa naszych nauczycieli,
  • życzliwą opiekę, którą zapewnia uczniom każdy pracownik szkoły,
  • bezpieczną atmosferę sprzyjającą osiąganiu sukcesów oraz budowania u dzieci poczucia własnej wartości
  • doświadczoną kadrę pedagogiczną, która  gwarantuje wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci,
  • wsparcie dla uczniów z trudnościami w nauce i problemami – opieka dwóch pedagogów i psychologa,
  • opiekę medyczną - gabinet pielęgniarek czynny jest 5 dni w tygodniu. Zakres działań: udzielanie pierwszej pomocy w wypadkach, przeglądy czystości uczniów i budynku, badanie przesiewowe do bilansów zdrowia, sterowanie szczepieniami, edukacja zdrowotna, programy profilaktyczne - stomatologiczny przeciwpróchniczy (fluoryzacja), ortopedyczny "Trzymaj się prosto" (w klasach I).

Zajęcia dodatkowe:

Niezwykle ważne jest dla nas rozwijanie dodatkowych zainteresowań uczniów i dlatego od najmłodszych klas każdy uczeń znajdzie u nas ofertę dla siebie na:

• zajęciach wyrównawczych (ze wszystkich przedmiotów, od pierwszej klasy),
  • kołach rozwijających zainteresowania m.in.: plastycznym i origami, kaligraficznym, regionalnym, biblijnym, teatralnym, muzycznym (działa zespół wokalny),
  • zajęciach sportowych: SKS oraz sekcji Judo – na terenie szkoły działa UKS IPPON,
  • kołach przedmiotowych.

Czym dysponujemy:

• w pawilonie klas 1-3 znajduje się 7 sal lekcyjnych (każda z własną szatnią i wyjściem na zewnątrz), pracownia komputerowa, hol dostosowany do prowadzenia zajęć sportowych, bogato wyposażona salka rekreacyjna i projekcyjna. 4 sale mają tablice interaktywne.
  • w budynku głównym znajdują się 32 sale lekcyjne, w tym pracownie: komputerowe, matematyczne, polonistyczne, historyczne, biologiczna, chemiczna, fizyczna, geograficzna. W wielu salach znajdują się tablice interaktywne oraz różnorodne, nowoczesne pomoce naukowe,
  • posiadamy szatnię oraz indywidualne szafki dla uczniów,
  • zajęcia sportowe odbywają się w dużej sali gimnastycznej, sali do ćwiczeń judo oraz sali lustrzanej oraz boisku tartanowym oraz skoczni,
  • świetlicą, która czynna jest w godzinach od 7:00 do 17:00 w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole. Wychowawcy świetlicy oferują uczniom różnorodne formy spędzania czasu wolnego: gry i zabawy towarzyskie, integrujące grupę, konstrukcyjne, tematyczne, słuchanie muzyki, zajęcia plastyczne, czytanie literatury oraz rozbudzanie i pogłębianie zainteresowań. Organizowane są różnorodne imprezy świetlicowe oraz konkursy. Udzielana jest również pomoc w odrabianiu prac domowych oraz  pomoc uczniom z trudnościami w nauce.
  • stołówką, w której wydawane są wydawane obiady, przygotowywane na miejscu. Koszt dwudaniowego obiadu 4,5 zł,
  • biblioteką z bogatym i na bieżąco uzupełnianym księgozbiorem, czytelnią oraz czytelnią multimedialną, prężnie działającą i oferującą udział w różnorodnych programach i zajęciach,
  • izbą pamięci.

Nie o wszystkim zdołaliśmy tutaj napisać. Odwiedźcie też stronę klas 1-3, świetlicy i bibliotekę oraz fanpage na FB, poznacie lepiej naszą szkołę, a także pracujących w naszej szkole nauczycieli.