Profil szkoły Godziny pracy Koncepcja pracy szkoły

Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach.

„Chcemy, aby nasi wychowankowie byli nie tylko dobrze wykształceni, ale też dobrze wychowani”.

Mając na uwadze priorytety wytyczone przez władze oświatowe i zasady polityki władz samorządowych, koncepcja pracy naszej szkoły dotyczy nie tylko wykształcenia młodego człowieka, ale też wspierania rodziców i opiekunów
w procesie jego wychowania. Pisząc o wykształceniu mamy na myśli wyposażenie ucznia w niezbędną do dalszej edukacji wiedzę, a o wychowaniu - przekazywanie mu uniwersalnych wartości etycznych, zasad patriotyzmu i szacunku do otoczenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za siebie i otoczenie. Dlatego do zadań realizujących powyższą koncepcję pracy szkoły należą:

W obszarze kształcenia:

-  Zagwarantowanie wszystkim wychowankom warunków adekwatnych do ich potrzeb, tj. stworzenie możliwości rozwoju uczniom zdolnym, poprzez umożliwienie im pogłębiania zainteresowań, jak też pomoc uczniom mającym problemy z opanowaniem wiadomości i umiejętności;

-    współpraca z instytucjami zewnętrznymi, wspierającymi procesy dydaktyczne;

-    wzbogacanie bazy dydaktycznej szkoły;

-    monitorowanie osiągnięć uczniów poprzez prowadzenie pomiarów, takich jak testy kompetencji i próbne egzaminy klas szóstych, badających stopień opanowania wiedzy i umiejętności

W obszarze wychowania:

-  kontynuowanie prowadzonych od lat przedsięwzięć charytatywnych, uzupełnionych o akcje informacyjne, uwrażliwiające na potrzebę angażowania się w proponowane przez szkołę działania;

-    promocja zdrowia, bezpieczeństwo i profilaktyka uzależnień

-   kształcenie właściwej postawy społecznej poprzez uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi oraz uczenie tolerancji i upowszechnianie zasad koleżeństwa;

-   rozwijanie postawy patriotycznej i szacunku wobec wartości narodowych
i historii.

Oprócz powyższych działań zamierzamy też położyć większy nacisk na działania promujące pracę i osiągnięcia szkoły. Pełniejsza i bardziej profesjonalna informacja o życiu szkoły z pewnością pomoże lepiej oddać obraz jej dokonań. Istotna jest kontynuacja współpracy szkoły  z  rodzicami.

Najważniejsze zamierzenia w zakresie rozwoju Szkoły Podstawowej nr 7

w oparciu o Strategię Oświatową Miasta Tychy

Priorytety

Zamierzenia

Podnoszenie jakości nauczania

Nawiązanie współpracy z zagranicą.

Wspieranie rozwoju nauczycieli – studia podyplomowe
z zakresu edukacji specjalistycznej.

Wspieranie innowacyjnych rozwiązań w pracy dydaktyczno-wychowawczej (innowacje pedagogiczne, eksperymenty, aktywne metody nauczania).

Doskonalenie przez nauczycieli swoich kompetencji w zakresie komunikacji i relacji interpersonalnych.

Rozszerzenie zakresu funkcjonowania biblioteki (cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, promocja nowości wydawniczych).

Zwiększenie promocji szkoły poprzez stały rozwój szkolnej strony internetowej oraz zacieśnienie współpracy z mediami lokalnymi – TV internetowa, Radio eM, lokalne tygodniki).

Kontynuacja współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną – udział we wspólnych projektach.

Wyrównywanie szans edukacyjnych

Kontynuowanie współpracy z PPP w ramach corocznego kontraktu, nastawionej na zwiększenie udziału rodziców.

Przedstawienie oferty działań w zakresie organizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Stworzenie warunków dla rozwoju ucznia niepełnosprawnego, o specjalnych potrzebach edukacyjnych, stosownie do jego możliwości.

Wypracowanie skutecznych sposobów organizowania pracy dydaktycznej, wychowawczej i terapeutycznej celem efektywnego zaspokojenia specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z dysfunkcjami.

Indywidualizacja pracy – wspieranie uczniów szczególnie uzdolnionych przez stworzenie im możliwości rozwijania talentów i uzdolnień w szkole i poza nią, wzmacnianie motywacji uczniów do nauki i rozwijania swoich pasji.

Wdrażanie podstawowych elementów preorientacji zawodowej celem wczesnego zdiagnozowania predyspozycji i uzdolnień dzieci.

Realizacja działań pomocowych zgodnie z założeniami rozporządzenia o warunkach pomocy pedagogiczno – psychologicznej.

Bezpieczeństwo, profilaktyka uzależnień i patologii społecznych oraz promocja zdrowia

Dalsza modernizacja budynków w oparciu o środki własne oraz zewnętrzne. Modernizacja szkolnego monitoringu.

Przeciwdziałanie zagrożeniom, zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży poprzez monitorowanie zachowania dzieci na co dzień.

Zorganizowanie ciekawych zajęć pozalekcyjnych, umożliwiających rozwijanie zainteresowań, talentów uczniów.

Udział w programach profilaktycznych, edukacyjnych m.in. „Ratujemy i uczymy ratować”, „Owoce w szkole”, „Smak zdrowia znam i o siebie dbam”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Bezpieczny Internet”, „Trzymaj formę”,  „Kiermasz rozmaitości”.

Akcje charytatywne: „Góra Grosza”, „Adopcja Serca”,
„Sto Kilogramów Dobroci”, „Szlachetna Paczka”.

Cyfryzacja procesu nauczania

Wdrożenie dziennika elektronicznego.

Doposażenie pracowni komputerowych oraz sal lekcyjnych
w urządzenia multimedialne.

Upowszechnianie stosowania multimediów i technologii IT na lekcjach.