Koncepcja pracy szkoły
Koncepcja pracy
Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach.
„Chcemy, aby nasi wychowankowie byli nie tylko dobrze wykształceni, ale też dobrze wychowani”.
Mając na uwadze priorytety wytyczone przez władze oświatowe i zasady polityki władz samorządowych, koncepcja pracy naszej szkoły dotyczy nie tylko wykształcenia młodego człowieka, ale też wspierania rodziców i opiekunów
w procesie jego wychowania. Pisząc o wykształceniu mamy na myśli wyposażenie ucznia w niezbędną do dalszej edukacji wiedzę, a o wychowaniu - przekazywanie mu uniwersalnych wartości etycznych, zasad patriotyzmu i szacunku do otoczenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za siebie i otoczenie. Dlatego do zadań realizujących powyższą koncepcję pracy szkoły należą:W obszarze kształcenia:
- Zagwarantowanie wszystkim wychowankom warunków adekwatnych do ich potrzeb, tj. stworzenie możliwości rozwoju uczniom zdolnym, poprzez umożliwienie im pogłębiania zainteresowań, jak też pomoc uczniom mającym problemy z opanowaniem wiadomości i umiejętności;
- współpraca z instytucjami zewnętrznymi, wspierającymi procesy dydaktyczne;
- wzbogacanie bazy dydaktycznej szkoły;
- monitorowanie osiągnięć uczniów poprzez prowadzenie pomiarów, takich jak testy kompetencji i próbne egzaminy klas szóstych, badających stopień opanowania wiedzy i umiejętności
W obszarze wychowania:
- kontynuowanie prowadzonych od lat przedsięwzięć charytatywnych, uzupełnionych o akcje informacyjne, uwrażliwiające na potrzebę angażowania się w proponowane przez szkołę działania;
- promocja zdrowia, bezpieczeństwo i profilaktyka uzależnień
- kształcenie właściwej postawy społecznej poprzez uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi oraz uczenie tolerancji i upowszechnianie zasad koleżeństwa;
- rozwijanie postawy patriotycznej i szacunku wobec wartości narodowych
i historii.Oprócz powyższych działań zamierzamy też położyć większy nacisk na działania promujące pracę i osiągnięcia szkoły. Pełniejsza i bardziej profesjonalna informacja o życiu szkoły z pewnością pomoże lepiej oddać obraz jej dokonań. Istotna jest kontynuacja współpracy szkoły z rodzicami.
Najważniejsze zamierzenia w zakresie rozwoju Szkoły Podstawowej nr 7
w oparciu o Strategię Oświatową Miasta Tychy
Priorytety
Zamierzenia
Podnoszenie jakości nauczania
Nawiązanie współpracy z zagranicą.
Wspieranie rozwoju nauczycieli – studia podyplomowe
z zakresu edukacji specjalistycznej.Wspieranie innowacyjnych rozwiązań w pracy dydaktyczno-wychowawczej (innowacje pedagogiczne, eksperymenty, aktywne metody nauczania).
Doskonalenie przez nauczycieli swoich kompetencji w zakresie komunikacji i relacji interpersonalnych.
Rozszerzenie zakresu funkcjonowania biblioteki (cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, promocja nowości wydawniczych).
Zwiększenie promocji szkoły poprzez stały rozwój szkolnej strony internetowej oraz zacieśnienie współpracy z mediami lokalnymi – TV internetowa, Radio eM, lokalne tygodniki).
Kontynuacja współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną – udział we wspólnych projektach.
Wyrównywanie szans edukacyjnych
Kontynuowanie współpracy z PPP w ramach corocznego kontraktu, nastawionej na zwiększenie udziału rodziców.
Przedstawienie oferty działań w zakresie organizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Stworzenie warunków dla rozwoju ucznia niepełnosprawnego, o specjalnych potrzebach edukacyjnych, stosownie do jego możliwości.
Wypracowanie skutecznych sposobów organizowania pracy dydaktycznej, wychowawczej i terapeutycznej celem efektywnego zaspokojenia specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z dysfunkcjami.
Indywidualizacja pracy – wspieranie uczniów szczególnie uzdolnionych przez stworzenie im możliwości rozwijania talentów i uzdolnień w szkole i poza nią, wzmacnianie motywacji uczniów do nauki i rozwijania swoich pasji.
Wdrażanie podstawowych elementów preorientacji zawodowej celem wczesnego zdiagnozowania predyspozycji i uzdolnień dzieci.
Realizacja działań pomocowych zgodnie z założeniami rozporządzenia o warunkach pomocy pedagogiczno – psychologicznej.
Bezpieczeństwo, profilaktyka uzależnień i patologii społecznych oraz promocja zdrowia
Dalsza modernizacja budynków w oparciu o środki własne oraz zewnętrzne. Modernizacja szkolnego monitoringu.
Przeciwdziałanie zagrożeniom, zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży poprzez monitorowanie zachowania dzieci na co dzień.
Zorganizowanie ciekawych zajęć pozalekcyjnych, umożliwiających rozwijanie zainteresowań, talentów uczniów.
Udział w programach profilaktycznych, edukacyjnych m.in. „Ratujemy i uczymy ratować”, „Owoce w szkole”, „Smak zdrowia znam i o siebie dbam”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Bezpieczny Internet”, „Trzymaj formę”, „Kiermasz rozmaitości”.
Akcje charytatywne: „Góra Grosza”, „Adopcja Serca”,
„Sto Kilogramów Dobroci”, „Szlachetna Paczka”.Cyfryzacja procesu nauczania
Wdrożenie dziennika elektronicznego.
Doposażenie pracowni komputerowych oraz sal lekcyjnych
w urządzenia multimedialne.Upowszechnianie stosowania multimediów i technologii IT na lekcjach.