Lekcje - Klasa 7
Drodzy uczniowie, na tej stronie znajdziecie informacje do wybranych lekcji,
które pozwolą Wam lepiej powtórzyć i poszerzyć wiadomości z danego tematu.
Położenie geograficzne Polski
Polska leży w centralnej (środkowej) Europie. Skrajne punkty Polski to: na pólnocy Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze, na południu szczyt Opołonek, na zachodzie zakole Odry koło Osinowa Dolnego, a na wschodzie zakole Bugu koło Zosina.
Granice i sąsiedzi Polski
Podział polityczny naszego kontynentu stale sie zmienia. Po II wojnie światowej Polska graniczyła z trzema sąsiadami: Niemiecką Republiką Demokratyczą, Czechosłowacją i Związkiem Radzieckim. W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku miały miejsce przemiany polityczne, które doprowadziły do zmian na mapie politycznej Europy. Od tego czasu Polska graniczy z siedmioma państwami.
Podział administracyjny Polski
Podział terytorialny Polski zmieniał się wielokrotnie. Od II wojny światowej reformy miały miejsce w latach 1946, 1950, 1957 i 1975. Aby usprawnić zarządzanie, od 1 stycznia 1999 r. w Polsce obowiązuje trójstopniowy podział administracyjny.
Co wpływa na klimat Polski
Klimat Polski jest wynikiem złożonego oddziaływania wielu czynników, które w różny sposób wpływają na warunki pogodowe w kraju. Położenie geograficzne Polski w Europie Środkowej sprawia, że klimat jest przejściowy, łączący cechy zarówno klimatu morskiego, jak i kontynentalnego. Ważną rolę odgrywają również masy powietrza napływające z różnych kierunków, w tym z Atlantyku, Europy Wschodniej, a także Arktyki i basenu Morza Śródziemnego.
Zróżnicowanie warunków klimatycznych w Polsce
Klimat Polski określany jest jako umiarkowany ciepły przejściowy pomiędzy morskim (oceanicznym) a kontynentalnym. Cechuje się dużą zmiennością pogody ze względu na możliwość napływu mas powietrza z różnych kierunków o różnych właściwościach oraz częste przechodzenie frontów atmosferycznych.
Wpływ zmienności pogody na działalność człowieka
W ciągu roku nad Polskę napływają masy powietrza z różnych kierunków przynosząc dużą różnorodność warunków pogodowych. Pogoda w naszym kraju może zmienić się nie tylko z dnia na dzień, ale także z godziny na godzinę. Dlatego właśnie tak trudno jest przygotować dokładną prognozę pogody dla naszego kraju na kilkanaście dni.
Góry w Polsce i Europie
Za powstanie większości gór na Ziemi odpowiada ruch płyt tektonicznych, czyli ogromnych fragmentów litosfery. Płyty te poruszają się dzięki elastycznym właściwościom astenosfery – strefy częściowo roztopionych skał znajdujących się głęboko pod ziemią.
Wpływ zlodowaceń na rzeźbę terenu Polski
W historii Ziemi zdarzały się okresy, kiedy całą naszą planetę lub duże jej fragmenty pokrywał lądolód. Ostatnie takie zlodowacenia, które objęły także obszar dzisiejszej Polski, miały miejsce w plejstocenie (od ok. 2,58 mln do 11,7 tys. lat temu). Szacuje się, że były to cztery duże zlodowacenia.
Surowce mineralne Polski
Wydobycie surowców mineralnych odgrywa kluczową rolę w gospodarce Polski, stanowiąc fundament wielu sektorów przemysłowych. Polska jest bogata w różnorodne złoża, w tym węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, a także sól kamienną. Te zasoby naturalne nie tylko zaspokajają krajowe potrzeby energetyczne i surowcowe, ale również są istotnym elementem eksportu.